رفتن به محتوای اصلی
x

Thermal cycler

 

PCR

دستگاه ترمال سایکلر که به عنوان PCR هم شناخته می شود یکی از مهم ترین تجهیزات آزمایشگاه‌های ژنتیک و سلولی،ملکولی می‌باشد. این دستگاه عموما جهت انجام واکنش زنجیره ای پلیمراز (Polymerase Chain Reaction) استفاده می‌شود.

دستگاه PCR در واقع یک دستگاه با قابلیت بالا بردن و پایین آوردن دما در بازه زمانی بسیار کوتاه با دقت زیاد می باشد برنامه دمایی و زمانی مشخص توسط کارشناس با ستاپ کردن (انجام چند واکنش با شرایط دمایی زمانی متفاوت و نهایتا به دست آوردن شرایط بهینه) به دست می آید و به وسیله کلید‌های واقع برروی دستگاه و یا صفحه نمایش دستگاه تعریف می‌شود. دستگاه PCR  با تغییرات دمایی با دقت و سرعت بالا امکان کپی کردن و پلیمریزه کردن مولکول‌های DNA را به وجود آورده است.

اهمیت دستگاه PCR در این می باشد که با تکثیر یک ناحیه خاص از توالی هدف امکان مطالعه مقادیر بسیار کم DNA و RNA را فراهم می کند.اکثر ترموسیکلرها در آزمایشگاههای تحقیقاتی و مراکز بالینی وجود دارند وعمدتاً برای تکثیر DNA استفاده می شوند. علاوه بر این ، محققان از چرخه های حرارتی برای کلونینگ DNA و توالی یابی ژن ها و تشخیص جهش هااستفاده می کنند. از کاربردهای PCR ، تشخیص ویروس های HIV و HCV و بیماریهای عفونی و وراثتی، بررسی اثر انگشت ژنتیکی و حذف های کروموزومی و جهش های ژنتیکی، تعیین توالی زنجیره DNA و غیره نام برد.

 

اطلاعات دستگاه

نام دستگاه (فارسی)

ترمال سایکلر

نام دستگاه (لاتین)

Thermal cycler

مدل دستگاه

Biorad

کشور سازنده

انگلستان

زمینه های کاربرد

علوم پایه، ایمونولوژی، پزشکی، بیوتکنولوژی